O pisarzu słów kilka

O pisarzu słów kilka

Dzięki biografiom możemy co nieco dowiedzieć się o poszczególnych osobach, jakie zdobywają sławę na całym świecie. Tak, dorośli lubią takie historie – o ile są napisane w odpowiednim tomie. Dzieci z kolei raczej nudzą się przy takich historycznych opowieściach. Nie ma się czemu dziwić, bowiem poszczególne daty urodzi, śmierci i innych ważnych wydarzeń nie są dla nich do pojęcia skoro człowiek nie raz i nie dwa ma z tym problem. Co innego, jeżeli o danej osobie można przeczytać w…bajce. Taka właśnie jest książka pt.”Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” Agnieszki Frączek.

Wiersze dla dzieci

“…że choćby przyszło tysiąc pisarzy
i każdy tysiąc strof by wysmażył,
i każdy nie wiem, jak się nadymał,
nikt nie dogoni Julka Tuwima.” – chyba wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że jest to nawiązanie do jednego z najsłynniejszych utworów, jakie napisał Tuwim. Czy ktoś jeszcze nie zna “Lokomotywy”? Chyba każdy z nas miał przyjemność recytowania tej bajki na lekcji języka polskiego lub też przy okazji innych konkursów recytatorskich. To bajeczka, którą zna każdy przedszkolak. Bardzo łatwa, wpada w ucho z prędkością błyskawicy i nawet po wielu, wielu latach dorośli nie zapominają dzieci, a kolejne pokolenia uczą się tej zabawnej opowieści. Teraz nie czas na wierszyk o lokomotywie, ale czas na to, aby poznać wyjątkową historię samego Juliana Tuwima. Zacytowany fragment pochodzi z książki Agnieszki Frączek i w doskonały sposób opisuje Juliana Tuwima.

Biografia Tuwima

Tania Książka – Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą to biografia Tuwima. Uwaga! Brak tu nudnych dat, których nie będzie można spamiętać. Znaleźć można tu za to wierszowaną opowieść o tym, jakim dzieckiem był Julek. Jak uwielbiał kombinować, ale nie zawsze mu to na dobre wychodziło. Na swoim koncie ma wiele maszyn i urządzeń, które w żaden sposób nie chciały ruszyć. Chyba warto wspomnieć, że Tuwim ma na swoim koncie również próbę wysadzenia jednej z kamienic. To prawda, a o tym wszystkim można dowiedzieć się właśnie z tej książki. Nie brakuje tu bardzo zabawnych momentów, dzięki czemu można przekonać się, że sam Tuwim – tak mocno podziwiany przez wiele osobistości – za dzieckiem do najgrzeczniejszych nie należał. Wyjątkowe dzieło literackie, które na dodatek ma wiele wyjątkowych obrazków w środku. Całość stanowi jedną z najlepszych książek, które czyta się z wielką przyjemnością. Nie można pomijać tej propozycji, jeżeli komuś zależy na tym, aby jego dziecko dobrze poznało Juliana Tuwima.

Edukacja - zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
Share