Młody detektyw na tropie wojennych zagadek

Młody detektyw na tropie wojennych zagadek

Powieści detektywistyczne wciągają jak gąbka i nie puszczają dopóki człowiek nie odkryje wszystkich zagadek, jakie są w nich umieszczone. Czasem rozwiązanie tajemnic nie jest takie łatwe, ale na szczęście na bieżąco z bohaterami można krok po kroku dochodzić do prawdy. Takie książki dla dorosłych są rozchwytywane i nigdy nie brakuje chętnych osób na to, aby poznać kolejne przygody. Młodzi ludzie również uwielbiają takie książki – nawet, jeżeli oznacza to fakt, że będą musieli przeczytać szkolną lekturę. Wśród takich detektywistycznych książek znaleźć można Szatan z siódmej klasy – Tania Książka Kornela Makuszyńskiego.

Zagadki do rozwiązania

Książka, która już od wielu lat znajduje się wśród polskich lektur dla młodych uczniów. Kornel Makuszyński stworzył książkę w 1937 roku i wtedy to właśnie rozgrywa się główna akcja. Aczkolwiek nie raz w książce bohaterowie cofają się do wojny francusko rosyjskiej, która rozgrywała się w latach 1812 – 1813. Adam Cisowski to młody człowiek, który jest głównym bohaterem tej książki. To niezwykle bystry człowiek, który za rok miał zdawać maturę. To dzięki niemu wszyscy jego koledzy doskonale wiedzieli kiedy mają być przygotowani do odpowiedzi. Przez to, że Adam rozgryzł metodę profesora Pawła Gąsowskiego. Profesor był zachwycony Adasiem, który udowodnił niezwykłą inteligencję. W ten oto sposób nauczyciel postanowił poprosić Adasia o pomoc w rozwikłaniu pewnej, tajemniczej zagadki. W tym celu na okres wakacji Adaś miał udać się do Bejgoły – do pięknego dworku, który znajdował się w bliskiej okolic Wilna. Dworek ten należał do brata profesora – Iwo, który miał żonę Ewę i córkę Wandzię. Dziewczyna bardzo spodobała się Adasiowi z wzajemnością.

Na tropie

Otóż Adaś miał wyjaśnić co też stało się ze skarbem, który według “Rękopisu Księdza Koszyczka” miał zostać ukryty na terenie dworku. Ale nikt nie wiedział gdzie dokładnie. Adaś podczas pobytu poznaje historię pewnego żołnierza, który ranny znajdował się w dworku. To właśnie owy francuski żołnierz ukrył na terenie dworku swój skarb. Równocześnie z Adasiem skarbu poszukiwali złodzieje, którzy w nocy zakradali się do dworku. Czy młodemu Adasiowi udało się rozwiązać tą niezwykłą, historyczną zagadkę sprzed ponad stu lat? Czy to złodzieje okazali się lepsi? Kim jest tajemniczy Francuz? Adaś będzie musiał udowodnić profesorowi i jego rodzinie, że stać go naprawdę na wiele. Nie będzie mu łatwo, ponieważ Wandzia będzie zachwycać go swoimi pięknymi, fiołkowymi oczami.

Edukacja obraz utworzony przez freepik - pl.freepik.com
Share